Počasí podle hvězd

Dlouhodobá prognóza

2024

Poslední v sérii chladnějších let. Další roky budou pak již opět teplejší a sušší.

Srážky

I když v následujících letech bude možná pršet o něco častěji, nečekejme žádné zázraky z hlediska celkové bilance. Jde jen o krátkodobý vliv na několik málo let.
Dlouhodobě se nacházíme v suchém cyklu a tak se na vlahé roky mohu těšit leda až naše pravnoučata.
Pokud jim ovšem nepředáme již mrtvou krajinu, protože stromy už brzy nebudou mít co pít. Za poslední roky klesly hladiny podzemních vod natolik, že bez zásadní změny přístupu k podzemním vodám bude naše zem již brzy suchou a neúrodnou stepí.
V domácnostech ale i v průmyslu dlouhodobě mnohem více čerpáme než v krajině zpátky vracíme. Použité odpadní vody jedou přímým kanálem po našich tocích do moře. Dříve alespoň na venkově platilo, kolik vody domácnost spotřebovala, tolik vrátila zpátky půdě. Snes je i v té nejmenší vesnici kanalizace.
Poslední roky jsme protkali půjdu nejrůznějšími kanály, technickými sítěmi i kanalizací, které brání přirozenému proudění podzemních vod. Stávají se naopak vodivými sítěmi, po kterých podzemní voda odtéká bezúčelně do vodních toků. A to ani nemluvím o milionech metrech čtverečních nových betonových ploch, které také brání vsakování dešťové vody do podzemních zásob.

2023

O poznání tepleji než v roce předchozím. Průměrný leden, větší ochlazení až v polovině února. Větší srážky v polovině března. Brzký nástup jara s vysokými teplotami v půlce dubna. Ochlazení a místně mrazíky přijdou kolem 10. května. Hodně teplý bude již červen a celkově bude léto teplé a spíše suché. Relativně teplý podzim i listopad s náhlou změnou k mrazům.

2022

Největší zima bude v druhé půlce ledna a v první polovině února. Koncem února a počátkem března naopak příjemné oteplení, zatímco konec března a počátek dubna přinese opět výrazné ochlazení. Mrazíky na počátku května nebudou již tentokrát fatální. Jaro přinese tentokrát také mnohem více srážek, zejména v květnu. Červen by mohl být abnormálně teplý. Chladný červenec a počátek srpna bude se silnými bouřkami a průtržemi. Podzim by mohl být mírnější, v půli listopadu však přijde zásadní ochlazení a místně i mrazy. Celková srážková bilance roku 2022 bude však nadprůměrně dobrá.

2021

Jen s krátkou pouzou velmi studený leden a únor, pravděpodobně dokonce bez sněhové přikrývky. Jaro bude o něco mírnější, ale koncem dubna přijdou silné mrazíky, které mohou s úrodu opět zatočit. Léto bude příjemnější a v září a říjnu nás čeká velmi teplé Babí léto.

2020

Leden přinese zásadní ochlazení a ani zbytek zimy nebude výjimečně teplý. Chladný však bude i nástup jara. V létě se trošku ohřejeme, ale ve své podstatě to bude nejstudenější rok za poslední dlouhá léta.

2019

Počátek roku bude o něco chladnější a v únoru můžeme očekávat i poměrně velké mrazy. Zbytek zimy bude již mírnější a ochlazení a mrazíky koncem dubna nebudou tak fatální pro úrodu jako v roce předchozím. Konec dubna a počátek května navíc slibují srážky. Léto by mělo být příjemnější a také o poznání teplejší než v roce 2018. Teplý bude také i srpen a celé září. Od konce října dojde k ochlazování a v listopadu již může mrznout. Naproti tomu závěr roku bude nebývale teplý.

2018

Po teplém počátku roku přijde studenější jaro a také léto bude o poznání studenější než v předchozím roce. Ani podzim nebude o mnoho teplejší, zima však nastoupí o něco později, ještě na přelomu listopadu a prosince může být příjemně teplo.
S vydatnými srážkami nepočítejme. Rok však bude velmi úrodný na bouřky, a to již od jara. Ty nám snad alespoň místně srážky vynahradí. Podzim a zvláště závěr roku na tom bude se srážkami již mnohem lépe.

Přidej si Zverokruh.cz na plochu! Přidat na plochu